جستار ها يي از لار ، گراش ، اوز ، بیرم ، جویم ، بنارویه ، و خنج
نوشته: علی صالحی، ابوالحسن محمودی
حضور موفق تیم‌های اتحاد شهرداری و پیروزی هلال‌احمر در سوپرلیگ فوتبال استان فارس این امید را به وجود آورده است که سرانجام شاهد حضور یک تیم فوتبال از گراش در مسابقات کشوری باشیم.
سوپر لیگ استان فارس با حضور 12 تیم برگزار می‌شود و در حال حاضر تیم‌های پیروزی هلال احمر و اتحاد شهرداری بعد از تیم مدعی پاس مرودشت در رتبه دوم و سوم قرار دارند. سال گذشته هر دو تیم گراشی در مسابقات دسته اول استان شرکت داشتند. اتحاد شهرداری گراش با کسب 26 امتیاز و با اقتدار به عنوان تیم اول به سوپرلیگ استان صعود کرد. پیروزی هلال‌احمر گراش هم پس انصراف برکه خنج از حضور در سوپرلیگ با خرید امتیار این تیم در مسابقات سوپرلیگ استان حضور دارد. در حالی دیگر تیم‌های حاضر در مسابقات نمایندگان یک شهرستان هستند، حضور دو تیم از بخش گراش نشانه سطح کیفی بالای فوتبال در گراش است.
تیم پیروزی از تیم‌های قدیمی گراش است که از دو سال پیش تحت پوشش جمعیت هلال‌احمر قرار گرفته است. اتحاد نیز امسال شهرداری را به عنوان حامی در کنار خود دید تا کمی از دغدغه‌های مدیریتی هر دو تیم گراش کاسته شود. تماشاگران فوتبال نیز استقبال مناسبی از بازی‌های این دو تیم داشتند.
در آغاز بازی‌ها بر خلاف انتظار اتحاد بعد از برد در بازی نخست چندین شکست سنگین را تجربه کرد. اما از هفته هشتم برد در سه بازی خانگی به کمک این تیم آمد تا در پایان نیم‌فصل خود را به رده‌های بالایی جدول نزدیک کند. نکته جالب درباره اتحاد این بود که تیم اتحاد تا هفته پانزدهم بدون تساوی به راه خود ادامه می‌داد تا این که منتخب لامرد در 23 دی‌ماه نخستین تساوی اتحاد را رقم زد. دو برد 3-0 به دلیل عدم حضور تیم کازرون و استفاده تیم شاهد شهرداری فیروزآباد از یک بازیکن غیر مجاز، کمک بسیاری به ترمیم وضعیت اتحاد در جدول سوپرلیگ کرد.
پیروزی اما از همان ابتدا مدعی نشان داد پاس شیراز نشان داد که می‌تواند در کنار پاس مرودشت مدعی اصلی فتح سوپرلیگ و راه‌یابی به زیرگروه لیگ کشوری باشد. اما مهمترین بازی دور رفت برای پیروزی خوش یمن نبود در حالی که پیروزی با بردن اتحاد در آخرین بازی دور رفت می‌توانست صدرنشین نیم فصل باشد، اتحاد با گل‌های سجاد عجمی و مجید فتحی در مقابل تک گل سعید چترآگون 2-1 به پیروزی رسید. نتیجه شهرآورد (داربی) گراش نشان داد که این تیم‌های گراشی بین خود نبرد نزدیکی برای کسب رتبه بهتر در جدول دارند. این بازی حساس یک بار دیگر در هفته آخر تکرار خواهد شد و باید دید چه تیمی از گراش در هفته آخر شانس و انگیزه بیشتری برای پیروزی دارد و آیا تیم‌های گراشی می‌توانند در هفته آینده نیز همچنان رتبه‌های دوم و سوم لیگ استان را حفظ کنند.
تا هفته پانزدهم پاس مرودشت با 27 امتیاز از 14 بازی صدرنشین سوپرلیگ فارس است. پیروزی هلال‌احمر گراش با هشت برد، دو تساوی و پنج شکست، با 25 امتیاز در رتبه دوم است. اتحاد شهرداری گراش نیز 22 امتیاز خود را از هفت پیروزی و یک تساوی کسب کرده است و هفت شکست را در کارنامه خود دارد. پیروزی تا هفته پانزدهم 24 گل زده و 18 گل خورده دارد. اما اتحاد به خاطر چند شکست سنگین ابتدای فصل دارای 25 گل زده و 28 گل خورده است که تفاضل گل منفی سه این تیم ممکن در روزهای پایانی اتحاد را به دردسر بیاندازد.
در پایان هم مروری می‌کنیم بر بازی‌های دو تیم تا هفته پانزدهم. نام تیم میزبان ابتدا آورده‌ایم و گلزنان تیم‌های گراشی نیز در پرانتز نوشته شده است.
نتایج تیم فوتبال پیروزی هلال احمر گراش
هفته اول: سلیم راه داراب0-1 پیروزی (حسن نجاتی)
دوم: آزادی نیریز 1-0 پیروزی
سوم : پیروزی 2-0 آوپ استهبان (یعقوب فیروزی، مجید بیواره)
چهارم: پاس شیراز 1-1 پیروزی (قاسم سیاح)
پنجم: پیروزی 2-1 منتخب لامرد (سیروس ساربانی، جواد غلامی)
ششم: شاهد شهرداری فیروزآباد 2-1 پیروزی (حسن نجاتی)
هفتم: پیروزی 2- 0 مشعل شیراز (جواد غلامی، سعید چترآگون)
هشتم:‌پاس مرودشت4-1 پیروزی (حسن نجاتی)
نهم: پیروزی 3-1 مقاومت جهرم (سعید چترآگون2، حسن نجاتی)
دهم: منتخب کازرون 3-4 پیروزی (مهدی شمسی3،محمد بیداد)
یازدهم: پیروزی 1-2 اتحاد گراش (سعید چترآگون)
دوازدهم (برگشت): پیروزی 1-3 سلیم راه داراب (مهدی نجاتی)
سیزدهم: پیروزی 3-0 آزادی نیریز (سیروس ساربانی، شاکر آشفته، سعید چترآگون)
چهاردهم: آوپ استهبان 0-2 پیروزی (مهدی نجاتی، محمد بیداد)
پانزدهم: پیروزی 1-1 پاس شیراز
سرمربی : قاسم فرسوده
مربی: خلیل اغواری

نتایج تیم فوتبال اتحاد شهرداری گراش
هفته اول : اتحاد 3-2 آزادی نیریز (مهدی نجاتی2، زاهد زاهدی)
دوم: آوپ استهبان 0-2 اتحاد
سوم: اتحاد 2-6 پاس شیراز (محمد زارع، مهدی فخری)
چهارم: منتخب لامرد 4-0 اتحاد
پنجم: اتحاد 3-0 شاهد شهرداری فیروزآباد (بازیکن غیر قانونی)
ششم: مشعل شیراز 1-0 اتحاد
هفتم : مقاومت جهرم 5-2 اتحاد (جعفر شبانی، محمد زارع)
هشتم: اتحاد 0-1 پاس مرودشت
نهم: پیروزی3-0 منتخب کازرون (عدم حضور تیم کازرون)
دهم: اتحاد 4-1 سلیم راه داراب (جعفر شبانی، غلام‌عباس نادرزاده، سجاد عجمی2)
یازدهم :‌ پیروزی 1-2 اتحاد (سجاد عجمی، مجید فتحی)
دوازدهم  (برگشت) : آزادی نیریز 2-3 (مهدی فخری، حمید پزشک2)
سیزدهم: اتحاد 1-2 آوپ استهبان (یونس پولادوند)
چهاردهم: پاس شیراز0-1 اتحاد (جعفر شبانی)
پانزدهم: اتحاد 1-1 منتخب لامرد
سرمربی: اسماعیل حسن‌نژاد
مربی: علی‌اکبر حسن‌نژاد
سرپرست: محمد بابا احمدی

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 0:49  توسط   | 

صحبت نو: به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشجویان از سوی دانشکده علوم آزمایشگاهی و حوزه‌های علمیه گراش برنامه‌های فرهنگی ورزشی مشترک برگزار شد.
به گزارش امور فرهنگی دانشکده علوم آزمایشگاهی گراش مراسم روز وحدت حوزه و دانشگاه امسال به میزبانی دانشکده علوم آزمایشگاهی گراش برگزار شد. در ر.ز 26 آذر طی مراسمی با حضور حاج آقا اسماعیلی مسئول حوزه‌های علمیه گراش و دلخوش مسئول امور دانشجویی دانشکده از برگزیدگان حوزه و دانشگاه تقدیر شد.
از دیگر برنامه‌های روز وحدت حوزه و دانشگاه مسابقات ورزشی بین تیم‌های دانشجویان و طلاب بود. در مسابقه فوتبال برادران تیم دانجشویان به برتری دست یافتند. اما در قسمت خواهران، طلاب والیبالیست توانستند تیم دانشجویان را مغلوب کنند.
مراسم روز وحدت حوزه و دانشگاه هر ساله برگزار می‌شود.
کد خبر: 0233
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم دی 1385ساعت 2:18  توسط   | 

صحبت نو: مسابقات شرنج خواهران هر سه ماه یک بار توسط هیات شطرنج تربیت‌بدنی گراش برگزار می‌شود.
به گزارش هیات شطرنج گراش سومین دوره مسابقات شرنج آزاد دختران گراش با شرکت بیش از 30 نفر شطرنج‌باز برگزار شد. این مسابقات به مناسبت عید غدیر خم در محل جمعیت هلال‌احمر با حضور شطرنج‌بازان مدارس و نفرات آزاد انجام شد. شرکت کنندگان در  5 دور به روش سویسی با هم به رقابت پرداختند. بر اساس روش سویسی بازیکنانی که دارای امتیاز بیشتر هستند با هم بازی می‌کنند. 
در پایان مسابقات نازنین فرهادی با غلبه بر تمامی رقیبان خود برای دومین بار پیاپی به مقام قهرمانی رسید. معصومه مدرسی دوم شد و سمیه نصرتی و زهرا طالبی مشترکاً به عنوان سوم رسیدند. فرشته غفوری مسئول کمیته دانش‌اموزی هیات شطرنج گراش، ضمن اظهار رضایت از  سطح کیفی مسابقات گفت: شرکت در این گونه مسابقات به پیشرفت و بهبود سطح بازی شطرنج‌بازان، کمک شایانی خواهد کرد.
کد خبر: 0232 + عکس
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم دی 1385ساعت 2:17  توسط   | 

صحبت نو: عبدالهادی موغلی به مقام قهرمانی اولین دوره لیگ پینگ‌پنگ گراش دست یافت.
به گفته حسین درویشی مسئول هیات تنیس روی‌میز گراش، بعد از سال‌ها مسابقات پراکنده، امسال نخستین لیگ پینگ‌پنگ در گراش برگزار شد. این مسابقات در دو دسته اول و دوم و با حضور 44 بازیکن برگزار شد.
این مسابقات پس از شش ماه با انجام 310 بازی به پایان رسسید. پس از عبدالهادی موغلی که باکسب 48 امتیاز قهرمان این بازی‌ها شد. مهدی یحیایی و مرتضی موغلی به مقام دوم و سوم دست یافتند.
حمیدرضا موغلی، حسین درویشی، حسین امانی، حمیدرضا جعفری، محمد جواد یحیایی، میلاد عباس‌زوج و عباس خواستار از دیگر بازیکنان مطرح حاضر در لیگ دسته اول پینگ پنگ گراش بودند.
کد خبر: 0231
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم دی 1385ساعت 2:16  توسط   | 

صحبت نو: در جلسه آذرماه کمیته نامگذاری معابر شهر گراش، کوچه‌های و خیابان‌های شهرک شهید دستغیب و برخی نقاط دیگر نامگذاری شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری کوچه‌های واقع در بلوار شهید منفرد، بلوار الزهرا و بلوار جانبازان با نام گل‌هایی همانند ریحان، یاس، لاله،‌لادن، شقایق نیلوفر، بنفشه و یاسمن نامگذاری شد. همچنین خیابان اصلی بعد از بلوار جانبازان نیز بهار نامیده خواهد شد.
کمیته نامگذاری به مناسبت سال پیامبر اعظم (س) بلوار تازه ساخته شده جلو مدرسه فرامرزی را به نام بلوار پیامبر اعظم(س) نامگذاری کرد. برای نام کوچه پشت سپاه، کوچه شهید فروزان انتخاب شد.
وظیفه نامگذاری معابر، کوچه‌ها و خیابان‌های شهر بر عهده شورای شهر است. با تشکیل شورای شهر جدید اعضای شورا با همکاری کمیته نامگذاری نام دیگر کوچه‌ها و خیابان‌های گراش را مشخص خواهند کرد.
کد خبر: 0205
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم دی 1385ساعت 2:15  توسط   | 

با همکاری هیئت امنای مسجد صاحب الزمان (عج) استودیوی مجهز صدابرداری در این مسجد راه‌اندازی شد.
ایوالحسن حسین، مسئول انجمن موسیقی گراش، ضمن اعلام این خبر افزود؛ این استودیو با هزینه تقریبی 10 میلیون ریال و با هدف نشر و ترویج فرهنگ عاشورایی بر پا شده است. وی امکانات موجود در این استودیو را مطلوب ارزیابی کرد.
 قرار است در این مرکز  نوار کاست CD‌های مذهبی، مداحی، سینه‌زنی و قرائت قرآن با کیفیت مطلوب ضبط شده و در تمام کشور توزیع شود. وی درباره چگونگی استفاده از امکانات استودیوی صدابرداری مسجد گفت کسانی که توانایی ارائه کار را در خود می‌بینند به امام جماعت مسجد یا هیات امنا مراجعه کنند تا در مورد ضبط و شرایط آن تصمیم‌گیری شود.
با توجه به کمبود امکانات صوتی در منطقه این مرکز می‌تواند مورد استفاده گسترده در سطح منطقه قرار گیرد.
کد خبر:0204+ عکس
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم دی 1385ساعت 2:13  توسط   | 

نمایشگاه کتابی با بیش از 2000 هزار عنوان کتاب برگزار شد.
این نمایشگاه کتاب توسط کتابخانه عمومی و خانه فرهنگ گراش و با همکاری ناشرین خصوصی دایر گردید. در مرحله اول نمایشگاه کتاب به مدت یک هفته در تالار بیرونی حسینیه اعظم برپا بود. با توجه به محل مناسبت نمایشگاه استقبال خوبی برای خرید کتاب مشاهده می‌شد.
با همکاری شهرداری گراش مرحله دوم نمایشگاه تا تاریخ 7/10/85 در سالن اجتماعات شهرداری گراش برپا شد. این نمایشگاه با تخفیف 10 تا 20 درصد کتاب‌هایی در حوزه مذهبی‌، علمی، ادبیات و کودک و نوجوان را عرضه می‌کرد.
کد خبر: 0203
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم دی 1385ساعت 2:12  توسط   | 

  • روشنایی مسیر جاده گراش به اوز از طرف اداره راه و ترابری در حال نصب است. این مسیر در آینده به شکل اتوبان دو یا سه باند خواهد شد.
  • جوانی 20 ساله‌ای از شهرستان لامرد با شلیک گلوله به خود اقدام به خودکشی کرد. الف.الف در تاریخ 24/9/85 به بیمارستان گراش منتقل شده و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد. وی همچنان تحت نظر پزشکان متخصص است.
  • به گزارش آتش‌نشانی گراش در تاریخ 18/9/85 مامورنی آتش‌نشانی اقدام به خاموش کردن یک دستگاه پژو پارس نمودند. مظفری، صاحب خوردو، آتش‌ سوزی را عمدی دانسته و پرونده در مراجع قضایی در حال پیگری است. در این آتش‌سوزی سپر عقب، رنگ بدنه و قسمتی از موتور ماشین آسیب دیده است.
  • دو دفتر تاکسی تلفنی گراش به دلیل عدم خدمات‌دهی مناسب و تخطی از قوانین تاکسیرانی تذکر گرفتند. محمد دارشی مسئول واحد تاکسیرانی شهرداری گفت این دو دفتر به مبلغ پنجاه هزار تومان جریمه شدند. شهروندان می‌تواند تخلفات مشاهده شده را به واحد تاکسیرانی گزارش کنند.
  • به گزارش روابط عمومی هلال‌احمر یک دوره آموزش تربیت مربی درجه 3 کشوری در رشته امداد و نجان با حضور 44 نفر از امدادگران فارس و بوشهر در جمعیت هلال‌احمر گراش برگزار شد. طول این دوره 5 روز بوده است و مرحله بعد نیز بهمن ماه در گراش برگزار خواهد شد.
  • بر اساس اعلام اداره آموزش و پرورش گراش، یک منزل مسکونی به مساحت 324 متر از سوی حاج قدرت اسعدی به عنوان خانه معلم به مدرسه بانو آشفته اهدا شد. همچنین حاج علی خورشیدی مبلغ 10 میلیون تومان را برای ادامه کار ساختمان مدرسه استثنایی لاله اهدا کرد.
    اعضای کمیسیون بانوان جمعیت هلال‌احمر به مناسبت عید غدیر خم در روز چهارده دی‌ماه با سفر به روستاهای لب‌اشکن، بشیرآباد و محمد زینا هدایایی را به روستاییان تقدیم کردند.
  • یک CD در گراش وجود دارد که بر اساس آن در شب میلاد حضرت ولی‌عصر در روستای سلطان آباد واقع در 30 کیلومتری داراب در خانه‌ای که جسن تولد امام زمان برقرار بوده است، تصویری در ته یک کوزه حک شده است. به گفته تقی ایزدی وی از خدا می‌خواهد کرامتی به وی نشان دهد که در پنجمین سال برگزاری جشن میلاد این قضیه را مشاهده می‌کند. تصویر حک شده در کوزه شبیه به تصاویر ائمه در نقاشی‌های مذهبی همراه با هاله از نور است که در این گونه نقاشی‌ها مرسوم است. این تصویر در نور به خوبی دیده می‌شود. این اتفاق در شهریورماه بوده است در حال حاضر CD تصویری آن در گراش دست به دست می‌شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم دی 1385ساعت 2:7  توسط   | 

صحبت نو: نخستین جلسه خیرین تامین سلامت لارستان در سالن اجتماعات محمد رسول‌الله (ص) درمانگاه شماره یک گراش برگزار شد.
به گفته دکتر گلشن، رییس شبکه بهداشت و درمان لارستان؛ طرح مجمع خیرین تامین سلامت تنها در استان فارس اجرا می‌شود. خیرین لارستان در سال 1384 با فعالیت‌های گشترده خود مقام اول را در استان فارس داشته‌اند.
دکتر گلشن گفت: بخش دولتی در تمامی مناطق توان ارائه خدمات کافی و بدون نقض را ندارد و این گونه موارد است نقش مجامع خیرین بهداشت و درمان بارز می‌شود و می‌تواند پاسخگوی نیازهای مادی و معنوی مردم باشد. وی درباره فعالیت اخیر مجمع خیرین گفت: مجوز واردات بدون عوارض گمرکی 15 دستگاه آمبولانس از دولت گرفته شده است. تاسیس صندوق کمک به افراد بی‌بضاعت در امر درمان و کمک به بیماران خاص یک دیگر از فعالیت‌های مجمع است.
پیش از سخنان دکتر گلشن، سید عباس جهانبانی رییس مجمع خیرین تامین سلامت لارستان گفت: این مجمع حدود 70 عضو دارد و یک سال از تاسیس آن می‌گذرد. هدف از تاسیس مجمع هماهنگی بین خیرین لارستان و هدایت کارهای خیرین بر اساس نیازهای منطقه و کمک به بیماران نیازمند است.
جلسه تشکیل شده، نخستین جلسه مجمع خیرین سلامت لارستان بود. قرار این جلسات به شکل ماهانه در بخش‌های مختلف لارستان برگزار شود. افراد علاقه‌مند برای عضویت در مجمع می‌توانند به شبکه بهداشت و درمان لارستان مراجعه کنند.
کد خبر: 0201 + عکس
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم دی 1385ساعت 1:59  توسط   | 

از زبان دکتر امير حمزه مهرابي

 

پيشاپيش از عزيزاني که به دليل گذشت زمان ذکرنام آنها را فراموش کرده ام عذرخواهي کرده و تقاضا دارم با اعلام به اينجانب در ثبت دقيق اسامي در دفترچه خاطراتم مرا ياري نمايند

 

 

جرقه هاي نهضت

 

طبق نقل پيش کسوت ها اولين تلنگر هاي انقلابي در سال هاي( 49  - 48 ) توسط حاج آقا رضواني به ذهن و دل مردم گراش نواخته شد. ايشان اهل فيروزآباد فارس و ساکن شيراز بوده که با نام مستعار شيخ علي اکبر مکارم به افشاگري عليه رژيم شاه و معرفي امام مي پرداخته است . تا آنجا که به خاطر دارم منازل آقايان کربلايي علي افشار، حاج ابراهيم فقير، حاج حيدر (ديدار) فرزانه ، مرحوم حاج رضا سنمار پايگاه اصلي انقلابيون بود و برادران حاج اکبر فاني ، حاج محمد فقير ، رضا ايزدي ، عبد المطلب وخشوري ، حاج غلام رضا شاکري ، فتحعلي جعفري ، حاج محمد برازنده و حاج محمد نيساري فعاليت هاي محوري داشتند و ما جوانترها (سيد جواد معصومي ، قاسم وقارفرد ، رضا کارکن ، شهيد ناصر سعادت ، محمد علي پرچمي ،احمد و محمود نوروزي ،ابراهيم مهرابي ،طالب خليلي ، محمد علي چترآذر ، حاج محمد مهرابي ، محمود و محمد حسن رادمرد، مرحوم دکتر شيباني ، نواز شکوه ، احمد اسماعيلي ، قنبر مهرابي ، اصغر عالمي ،محمود غفاري ،محمد حسن و حميد حسن زاده ، علي پناهنده و ...) جزء فعالين و انقلابيون بوديم.

 

آمدن شيخ علي فاضل (اهل همدان) و سخنراني هاي تند و آتشين ايشان ، تنور انقلاب را در گراش گرمتر کرد . وي با انتقاد شديد از برنامه هاي تلويزيوني آن روزها ، موجب شد تعداد زيادي از مردم تلويزيون هاي خود را شکسته يا کنار بگذارند . از اين رو ايشان به  « شيخ تلويزيوني » معروف شد.

تبعيد آيت الله خلخالي به لار موجب آشنايي بيشتر جوانان با نهضت امام خميني شد و ماجراي کوبيدن کتاب نهج البلاغه بر سر يکي از آقايان که از همراهي با انقلابيون استنکاف مي کرده از موضوعات نگفتني اما شنيدني است . ٭

 

 

اوج گيري نهضت در گراش:

 

با ورود سيد محمود علوي به گراش ، دامنه فعاليت هاي انقلابي مردم بويژه جوانان گسترش يافت . پايگاه علني اوليه ايشان مسجد امام رضا ( کنارمنزل حاج رضا سنمار) بود که اقدامات افشاگرانه عليه رژيم شاه در قالب جلسات قرآن و اصول عقايد ، تشکيل کتابخانه و نوارخانه ( حاوي کتاب ها و نوارهاي انقلابي ، مثل ؛ سخنراني هاي فخرالدين حجازي ، حجة الاسلام محمد تقي فلسفي ، دکتر شريعتي ) صورت مي گرفت . با علني تر شدن فعاليت ها ، پايگاه انقلابيون به مسجد علي ابن ابيطالب (در کنار خيابان اصلي شهر ) انتقال يافت و برنامه هاي سخنراني ، سرود ، مقاله خواني ، تئاتر و ... توسط جوانان بطور مستمر اجرا مي شد .  در کنار اين تلاش ها ، از سوي معلمان آموزش و پرورش نيز در مدارس راهنمايي ( بالاترين مقطع تحصيلي موجود در گراش ) فعاليت هاي افشاگرانه عليه رژيم سلطنتي صورت مي گرفت ، در طيف مذهبي افرادي مثل آقاي جمالي ، اقتداري (لاري) ، نيکوسير و رضا ايزدي و خانم سيفي و خانم اقتداري بودند و در طيف غير مذهبي آقاي يا علي مدد ، عوضي و رياضي قرار داشتند .

پخش شبانه اعلاميه حضرت امام در منازل و نوشتن شعار بر ديوار با پوشيدن چادر زنانه از جمله فعاليت هاي معمول و خطرناک ما محسوب مي شد.تکثير اين اعلاميه ها در منزل رضا ايزدي و با دستگاه پلي کپي صورت مي گرفت . تيم مخفي پخش اعلاميه و شعار نويسي ما عبارت بودند از :

رضا کارکن ، ابراهيم مهرابي، اصغر عالمي ، قنبر مهرابي ، علي پناهنده و اينجانب. البته افراد ديگري نيز مبادرت به پخش اعلاميه و شعار نويسي مي کردند که به دلايل امنيتي از همديگر بي خبر بوديم.

 

 

شعله ور شدن انقلاب در گراش

 

در آن زمان ما براي تحصيل در دبيرستان ، مجبور بوديم به لار برويم و توفيق پيدا کرديم تا با انقلابيوني مثل آيت الله نسابه ، شهيد نصيري ( اولين نماينده مردم لارستان در مجلس و از شهداي حزب جمهوري ) و استاد ابوالحسن مؤيدي آشنا و از رهنمود هاي آنان بهره مند شويم . اوايل آذر ماه سال 57 گردهمايي معلمين آموزش و پرورش لار که به انتقاد از رژيــم شاهنشــاهي بدل شده بود ، به درگيري مأمورين پليس بامعلمان و  ضرب و شتم آنان ( از جمله تعدادي از معلمين گراشي) ، خاتمه يافت ولي فضاي منطقه را ملتهب ساخت .

راهپيمايي دانش آموزان در 16 آذر 1357 ( که  در آن راهپيمايي شرکت داشتم ) به شهادت سه تن و مجروح شدن تعداد زيادي از تظاهر کنندگان منجر شد . متعاقب آن اولين اطلاعيه در محکوميت اين اقدام به قلم بنده به عنوان « دانشجويان و دانش آموزان مسلمان انقلابي گراش» در سطح شهر گراش ، لار و جهرم پخش شد .

 

فرداي آن روز با يک برنامه وسيع ، اولين راهپيمايي ضد رژيم شاه در گراش  توسط دانش آموزان مدارس انجام شد . تظاهر کنندگان ضمن به همراه داشتن پلاکارد و نوشته هايي ( که از شب قبل آماده و در مسير راهپيمايي در جداول کنار خيابان مخفي کرده بوديم ) به مراکز آموزشي وارد و عکس شاه را پايين کشيده و شکستند .شعار آن روز تظاهر کنندگان عبارت بود از :

(استقلال آزادي ، جمهوري اسلامي)،( ما همه بت شکنيم ، ريشه ظلم مي کنيم) ؛ (ما همه بت شکنيم ، شيشه را نمي شکنيم )،  (براي حفظ قرآن ، مردم به ما ملحق شويد)و...

 

چند روز بعد از اين راهپيمايي ،  دستگير شدم و در پاسگاه ژاندارمري مورد بازجويي و ضرب و شتم شديد و فحاشي قرار گرفتم .در باز جويي ها از من مي خواستند محل اختفاي اسلحه  و بقيه اعضاي تيم چريکي را معرفي کنم ،معلوم مي شد اينها به شدت از ما مي ترسند و تحليل درستي از توان ما ندارند.  در اين مدت مرا مجبور مي کردند يا در داخل توالت به سر ببرم و يا شب در هواي سرد روي زمين خيس باغچه ، نشسته يا بخوابم ، و در نهايت با وساطت آقاي ايزدي آزاد شدم .

 

تظاهرات بزرگ روز تاسوعا و راهپيمايي جاويد شاه

 

با اخراج آقاي علوي از گراش تظاهرات پراکنده و محدود همچنان ادامه داشت تا اينکه روز تاسوعا مطابق 19 آذر ماه سال 57 با فراخوان وسيع حضرت امام خميني در سراسر ايران ، در گراش نيز اولين راهپيمايي بزرگ با شرکت تعداد کثيري از مردم بويژه زنان به همت و پيگيري حاج آقا مشکات و سيد جواد معصومي  برگزار شدجا دارد در اينجا از نقش مؤثر موحوم خانم منور اقتداري و خانم شعبان رجب پور در تشويق زنان به شرکت در راهپيمايي ياد کنيم .[1]

 

 

 

 

استقبال مردم در اين تظاهرات به حدي بود که خبر آن در کل استان پيچيد و رژيم مجبور به مقابله به مثل کرد . عوامل رژيم در استان با بهره گيري از ايجاد رعب و وحشت و اينکه جواز کساني که در راهپيمايي حمايت از رژيم شابعضي گراشي هاي مقيم شيراز ( که شايعه ساواکي بودنشان بر سر زبان ها بود ) با ه شرکت نکنند ، باطل خواهد شد توانستند  راهپيمايي محدودي در حمايت از رژيم شاه ترتيب دهند . روز يازدهم محرم مطابق با 21 آذر ماه سال 57 حدود 200 نفر ، از جلوي پاسگاه قديم گراش به مدرســه علميــه که اين اواخر محل تجمع انقلابيون بود ، حمله ور شدند و پس از ايجاد درگيري محدود با انقلابيون پراکنده شدند .

 

 

در فعاليت هاي انقلابي، نوحه هاي گرم و آتشين نوحه خواناني مثل ، محمد حسن حسن زاده و برادر پور قائد و محمد علي خدمتي بويژه نوحه معــروف « کاخت کنم زير و زبر يابن مرجانه» ، مفاهيم انقلابي را با فرهنگ عامه شيعي عجين مي ساخت و نقش مهمي در عمق بخشيدن نهضت به توده مردم داشتند.

 

چند خاطره شنيدني از دوران انقلاب :

 

v  در يکي از مراسم عمومي ( فکر کنم نماز عيد فطر ) تصميم گرفته شد براي در امان ماندن از دخالت مامورين ، مراسم به مسجد جامع که در کوچه پس کوچه هاي محله پا قلعه قرار داشت ، منتقل شود . اماباهم در حين قرائت مفادقطعنامه توسط برادرمحمود غفاري ، رئيس پاسگاه ( استوار پارسايي ) شخصا وارد مسجد شد و مقاله را از دست ايشان گرفته و پاره کرد و قصد داشت وي را با خود ببرد ، جوانان حاضر به مقابله برخاستندو به خاطر دارم برادر کريم سعادت چند سيلي محکم به گوش رئيس پاسگاه نواخت که صداي آن همه جا پيچيد . در پي آن حاضران با مشت و لگد به جان وي افتــاده و نامبــرده به همـراه بقيـــهمامورين از ترس خلع سلاح و حوادث بعدي پا به فرار گذاشتند و ديگر جرأت ورود به کوچه پس کوچه ها براي تعقيب انقلابيون را نداشتند .

 

v يکي از مامورين پاسگاه به نام گروهبان عبدالله پور ، فردي ساده لوح با جثه ي  تنومند با موتور پرسرو صداي خود ، انقلابيون را خيلي اذيت مي کرد ، يک شب تصميم گرفتيم وي را تنبيه کنيم . حوالي مسجد الغدير سيم نازک و محکمي را به فاصله يک متري سطح زمين به پايه برق بستيم و آن طرف خيابان داخل کوچه ميله اي را به ديوار کوبيديم . يک نفر کنار مدرسه هرمزي ايستاد و قرار شد هـرگاه يقــين کرده و حلقه آن را به ميله کوبيده شده به ديوار وصل کنيم ، بالاخره ايشان از راه رسيد و با بلند شدن سيم ، ايشان نقش بر زمين شد. با اين اقدام تا مدتي از شر کرد که خود ايشان با موتور مي آيد با چراغ قوه علامت دهد و ما نيز سيم را از زمين بلند ايشان راحت بوديم .

 

v همين گروهبان عبدالله پور يک بار کريم سعادت را گرفته و محتويات داخل جيبش را تفتيش کرده بود . عکس امام خميني (ره ) را از لابلاي مدارک پيدا مي کند ( آن زمان حکم همراه داشتن عکس امام خميني ، اعدام بود) از کريم مي پرسد اين عکس کيست ، جواب مي دهد عکس آقاي علوي ، وي نيز باور کرده و گفته بود بنده خدا چقدر پير شده است .

 

v يک شب که براي پخش اعلاميه به منزل يکنفر رفته بودم ، به محض انداختن اعلاميه در منزل وي ، ناگهان در منزل باز شد (گويا براي اين کار کمين نشسته بود ) ، مرا گرفت و من با تقلاي زيــاد از دســت او فرار کردم ولي چادر مادرم که يواشکي کش رفته بودم در دست او ماند. فرداي آن روز که مادرم به دنبال چادرش مي گشت من خود را به بي خبري زدم ولي چند ماه بعد که آن مرد با انقلاب همراه شده بود، چادر را از وي پس گرفتم.

 

 

پيروزي انقلاب و تشکيل کميته هاي مردمي :

 

شاه که از جانب انقلابيون به شدت در تنگنا قرار گرفته بود ، مرتب نخست وزير عوض مي کرد و وعده هاي عوام فريبانه مي داد . اما روز به روز دامنه اعتراضات و اعتصابات گسترش مي يافت . شعار آن روز مردم اين بود که :

ما ميگيم شاه نمي خواييم         نخست وزير عوض ميشه

ما ميگيم خر نمي خواييم            پالون خر عوض ميشــه

توپ ، تانک مسلسل ديگر اثر ندارد         شاه بجز خودکشي راه دگر ندارد

تا اينکه شاه از ايران فرار کرد و بختيار را به نخست وزيري و هيأتي را به عنوان نيابت سلطنت منصوب کرد . در آن روز مردم گراش همگام با تمام مردم ايران ، به خيابان ريختند و اينقـدر بادام سبـــــز و شيــــرينــي و شکلات کاکائويي و پول ريختند که وصف آن روز و حال و هواي مردم حقيقتا محال است .

 

 

بعضي از شعارهاي آن روزها :

 

(دگر شاه در به در شد   وليعهد بي پدر شد) ،(تا شـاه کفن نشـود     اين وطن ، وطن نشود)،(شاه فراري شده     سوار گاري شده)، (بختيار ، بختيار       اي سگ بي اختيار)

با فرار شاه از ايران ، مجسمه هاي شاه از ميادين شهر به زير کشيده شد ، عکس او از روي اسکناس ها کنده شد و تقريبا کنترل شهرها از دست عوامل شاه خارج شد.

در گراش نيز کميته هاي مردمي تشکيل شد و کنترل شهر را بدست گرفت و پست هاي شبانه در سطح شهر و جاده ها برقرار شد . با پخش خبر تشريف فرمايي امام خميني (ره) به ايران ، ستاد ويژه اي تشکيل و هيأتي از گراش و گراشي هاي شاغل در کشورهاي عربي براي بيعت با امام ، رهسپار قم شدند .

 

 

 اشغال شهرداري و تشکيل شوراي شهر:

 

با گسترش موج انقلاب ، اقداماتي براي پاکسازي ادارات و حذف آثار طاغوتي از ادارات دولتي و برکناري افراد وابسته به رژيم گذشته در کل ايران ، در گراش نيز جلسه اي در يکي از دبستان هاي برق روز تشکيل شد .

در اين جلسه تقريبا همه طيف هاي حاضر در فعاليت هاي انقلابي حضور داشتند . در پايان مقرر شد در يک اقدام انقلابي ادارات دولتي اشغال و افراد انقلابي به کار گماشته شوند .  شهرداري به عنوان اولين گام انتخاب گرديد. شهردار گراش در آن زمان فردي به نام معتضدي از خوانين منطقه فارس بود.تصميم اعضاي جلسه اين شد که هفت نفر به نمايندگي از طرف اعضاء با مراجعه به شهرداري ، شهردار و کارکنان را با احترام به بيرون هدايت کنند و اطاق ها و اسناد و مدارک پلمپ شود تا سر فرصت اقدامات لازم صورت گيرد . اين تصميم به آرامي و طبق برنامه در حال اجرا بود که دو نفر که گويا از قبل با يکي از کارمندان شهرداري هماهنگ کرده بودند ، اسناد و مدارک خاصي را سريعا برداشته و داخل خيابان ريختند و افراد ديگري نيز طبق برنامه قبلي فورا آنها را به آتش کشيدند . ٭

 

پس از اشغال شهرداري براي اداره امور شهر انتخابات محدودي در شهر برگزار شد که از بين 15 داوطلب 5 نفر برگزيده شدند . اين افراد عبارت بودند از :

حجة الاسلام معصومي ( به عنوان روحاني وقارفرد(دانشجویمحلي) ، حاج ابوالحسن حسني ( تاجر و معتمد محلي) ، حاج غلامرضا شاکري ( بازرگان) ، قاسم و) ، اينجانب (دانش آموز)  و برادر احمد نوروزي و سيد ناصر سعادت نيز به عنوان اعضاي علي البدل.

پس از چند ماه فعاليت شورا ، با درخواست استاندار فارس مبني بر معرفي يک نفر به عنوان شهردار، جناب آقاي غلامرضا شاکري به عنوان اولين شهردار گراشي بعد از انقلاب معرفي و شروع به کار کرد.

 

 

تشکيل نهاد هاي انقلابي و سازمان هاي دولتي:

 

به موازات استقرار حاکميت انقلاب و گسترش دامنه خدمات رساني ، در گراش نيز براي کمک به محرومين و انجام خدمات فرهنگي و حفاظت از دست آوردهاي انقلاب ، نهاد هاي مردمي و انقلابي تاسيس شد . برخي از نهاد هاي تاسيس شده بعد از انقلاب اسلامي عبارتند از:

شعبه جهاد سازندگي با مسئوليت حميد حسن زاده ، کميته امداد امام خميني با پيگيري و تلاش برادر کارکن و اينجانب و با مسئوليت مرحوم حاج رضا سنمار، سپاه پاسداران (شعبه روابط عمومي) با مسئوليت اينجانب ، بنياد مسکن با پيگيري حجة الاسلام سيد عباس معصومي و با مسئوليت محمود شمسي ( که موفق شد براي اولين بار زمين هاي شهر را از انحصار افراد خاص خارج و به عموم مردم واگذار نمايد)، اداره اوقاف با مسئوليت حاج حيدر (ديدار) فرزانه ، سازمان تبليغات اسلامي با پيگيري حجة الاسلام دکتررضا زاهدي و حاج محمد نيساري و مسئوليت حجة الاسلام محمد رضا اسماعيلي و اداره آموزش و پرورش با تلاش و پيگيري مرحوم حجة الاسلام موسوي پور و تعداد زيادي از اهالي گراش و بخشداري با تلاش جمعي همه برادران فعال در صحنه گراش ودبيرستان پسرانه با تلاش و مسئوليت عباس آشفته و حوزه علميه برادران و خواهران با پيگري و تلاش حجة الاسلام محمدرضا اسماعيلي‌ودانشگاه،بيمارستان و درمانگاه به همت آقايان انصاري وفروزش ،تعداد زيادي از ادارات دولتي مثل مخابرات ، اداره ثبت احوال ، اداره برق و ...  .[1]  اين شعار که بر سر زبان ها افتاده بود نشان دهنده نقش خانم رجب پور مي باشد :

                          (درود بر زِن شعبو                 که تخت شاه ش ته  بُو)

٭جزييات ومطالب ناگفته اي در خصوص مواردي که با (٭) مشخص شده اند . در دفتر خاطراتم ثبت است که هنوز انتشار آنها به مصلحت نيست

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم دی 1385ساعت 18:35  توسط   | 

اولين ها در گراش

 

اولين ها ، معمولا از جذابيت خاصي براي افراد يک اقليم برخوردار است . اولين هاي گراش ، پيش از اين که در نشريه صحبت نو چاپ شود ، در وبلاگ اين نشريه قرار گرفته است . چنانچه در مواردي دچار اشتباه شده ايم حتما ما را آگاه سازيد ، تا در صدد اصلاح آن برآييم ، اگر درباره اولين ها و برترين هاي گراش اطلاعاتي داريد ، دريغ نفرماييد .

1-   اولين شهردار پس از انقلاب اسلامي ،( آقاي نجفي ،اهل مراغه ، معلم )

     2-  اولين شهردار گراش ، الله قلي خان مقتدري

3- اولين شهردار گراش بعد از انقلاب ، غلامرضا شاکري ( شکري )

4- اولين امام جمعه گراش حجه السلام و المسلمين، سيد عباس معصومي

5- اولين انجمن شهر قبل از انقلاب ،  1: محمد علي فرهادي      2: شيخ محمد علي زاهدي 3: مرتضي رادمرد               4: مير عبدالغني سعادت 5 :؟

6- اولين مسوول سپاه گراش ،امير حمزه مهرابي( تحت عنوان روابط عمومي )

7- اولين شهيد گراش ، احمد جعفر زاده ، تاريخ .......

8- اولين معلمان گراشي ، عباس آشفته ، عباس جهانباني ،محمد رضا ايزدي

احمد نوروزي

9- اولين مسئول کميته امام ،حاج رضا سنمار

10- اولين مدرسه گراش،          اسدي ( مدرسه علميه کنوني )

11- اولين شوراي شهر پس از انقلاب : شاکري، ابوالحسن حسني ، قاسمعلي وقار فرد ، امير حمزه مهرابي ، سيد عباس معصومي ،( ناصر سعادت ، احمد نوروزي ، اعضاي علي البدل )

12- اولين مسئول اوقاف ،‌ حاج حيدر ( ديدار ) فرزانه

13- اولين کتاب شعر گراشي ، انار و بادگير اثر صادق رحماني

14- اولين نوحه خوانان به زبان گراشي، خليل مهرابي ، احمد تاج بخش

15- اولين پزشک زن ؟

16 – اولين دادرس گراش ، علي مومني

17- اولين استاد دانشگاه ، حسن وقار فرد؟

18 – اولين تظاهرات گراش 19 آذر ماه 1375

19- اولين طلا فروش در گراش ، علي زرگر؟

20- اولين رئيس ورزش گراش : ؟

21 – اولين مسئول مخابرات گراش ،حسن فرهادي ،حميد حسن زاده

22- اولين مسئول راديو محلي گراش ،حبيب فروزش

23- اولين فرمانده زرهي تيپ المهدي(عج) ، مهدي نيساري

24 – اولين اهداء کننده اعضا : ؟

25- اولين جانباز يا مجروح جنگي ؟

26- اولين مفقود الاثر ، ناصر سعادت

27- اولين جانباز قطع عضو : خليل مهيايي ؟

28- اولين مهندس تجربي گراش،           غفور پور غفور

29- اولين معلم زن گراشي، خانم منور اقتداري

30- اولين دندانپزشک تجربي گراش ،عبدالصمد سعيدي

31 – اولين مسئول نمايندگي آموزش و پررش بعد از انقلاب

32- اولين بخشدار گراش ، فصيحي

33- اولين بخشدار گراشي ،قاسمعلي وقار فرد

34- وارد کننده اولين ماشين به گراش، حاج محمد راميارپور

35- اولين مسجد گراش : مسجد جامع ؟

36- اولين مدرسه راهنمايي به سبک جديد ،(ابدي )

37- اولين مدير دبيرستان گراش،          عباس آشفته

38- اولين نشر گراش، نشر همسايه  

39- اولين خبر نگار گراش ،قاسم ايزديان (اپرور )

40- اولين عکاس گراش ،حسن زارعي

41- اولين فيلمبردار گراش ،سيد ناصر سعادت

42- اولين مسئول سازمان تبليغات گراش         ،محمد رضا اسماعيلي

43 - اولين مسئول سازمان ثبت اسنادگراش ،محمود رضا رادمرد

44- اولين مسئول دفترثبت ازدواج ، سيد جواد معصومي  

45- اولين مهندس کشاورزي گراش،زادان اقتداري، عبدالحسين پرچمي؟

46- اولين روحاني داراي ديوان شعر، حاج شيخ علي اصغر رحماني

 صادق رحمانی گراشی

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم دی 1385ساعت 13:43  توسط   | 

طاهري معاون متوسطه نظري سازمان آموزش و پرورش استان فارس در جمع مديران مدارس گراش اعلام كرد در سياست‌هاي جديد مراكز تربيت معلم احيا مي‌شوند.
به گزارش روابط عمومي اداره آموزش و پرورش گراش اولين كارگاه آموزشي مديران آموزشي در سال تحصيلي 86-85 با عنوان «روش‌هاي نوين يادگيري و پرورش خلاقيت» با حضور مديران دوره‌هاي تحصيلي ابتدايي، راهنمايي و متوسطه و همچنين نمايندگان معلمان در محل سالن سراجي برگزار گرديد.
در بخشي از اين كارگاه آموزشي طاهري معاون متوسطه نظري و مهارتي سازمان آموزش‌وپرورش فارس با تشريح سياست‌هاي جديد اين سازمان بر بومي سازي نيروي انساني در مناطق پرداخت. وي گفت: در تلاشيم تا با احياء مراكز تربيت معلم و همچنين آموزش‌هاي ضمن خدمت معلمين متعهد و متخصص وارد مجموعه آموزش‌وپرورش شوند. او از ديگر سياست‌هاي آموزشي سازمان را هدايت دانش‌آموزان به سوي علوم و فنون علمي و كاربردي اعلام كرد و بر افزايش توان علمي و عملي دانش‌آموزان از طريق توسعه رشته‌هاي كاربردي تاكيد نمود.
در بخش علمي دكتر كريمي در خصوص ابعاد رشد وتعالي، مفاهيم و اهميت تفكر خلاق و نقاد و شرايط تقويت خلاقيت سخن گفت. در پايان نيز به سوالات حاضرين پاسخ گفت.
در جلسه‌اي كه با حضور آقاي طاهري وخانم محمدي در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش گراش برگزار گرديد سر گروه‌هاي آموزش‌ وپرورش و مشاورين تربيت بدني و بهداشت در خصوص اهميت كيفيت بخشي به امور آموزش‌وپرورش به بحث و تبادل نظر پرداختند.
قابل ذكر است در سال‌هاي پيشين مركز تربيت معلم يك از مراكز فعال منطقه جنوب لارستان بوده است. ساختمان اين مركز در حال حاضر دبيرستان دخترانه كوثر قرار دارد. قرار است ساختمان مذكور در اختيار دانشگاه آزاد اسلامي قرار گيرد.

کد خبر: ۰۱/۲

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم دی 1385ساعت 0:57  توسط   |